Niedziela, 23 lipca 2017 Imieniny: Bogny, Sławosza, Żelisława
BIP Zarządu Dróg Zieleni i Transportu w Olsztynie
start las miejski stadion leśny
stadion leśny Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 24 czerwca 2013 10:56

Był przez przeszło pół wieku oceniany jako najpiękniej położony w naturalnej scenerii stadion w Europie. Istotnie, na miejsce jego budowy wybrano dolinę leśną po osuszonych w 1802 roku mokradłach. Żeby płyta boiska mogła spełniać swoją, rolę, umieszczono pod nią cały system ceramicznych, drenów, co było na tamte lata dużym osiągnięciem inżynieryjno-technicznym. Trybuny stadionu osadzono na zboczach doliny, dokoła szumiał wspaniały las, gwarantujący w obrębie obiektu wyjątkowy nastrój spokoju i prawie bezwietrznej atmosfery.
Stadion Leśny w Olsztynie oddano do użytku w roku 1920. W okresie międzywojennym służył wielu znakomitym sportowcom. Trenowali tu i startowali: Helmut Hirschfeld - czterokrotny rekordzista świata w pchnięciu kulą (jeden z tych rekordów ustanowił właśnie w Olsztynie), Gerard Stock - miotacz, mistrz olimpijski z 1936 roku, Molles - wielokrotny reprezentant Niemiec w rzucie oszczepem, dyskiem, pchnięciu kulą i skoku w dal, Rosenthal - mistrz świata z 1938 roku w skoku w zwyż, Bruno Scholokol - oszczepnik, uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Amsterdamie, kilkukrotny rekordzista Niemiec.
Po ostatniej wojnie światowej na płycie Stadionu Leśnego zmagali się tacy wielcy zawodnicy polskiego sportu, jak olimpijka i złota medalistka z Los Angeles Stanisława Walasiewiczówna, biegacze Jerzy Chromik, Zdzisław Krzyszkowiak, Kazimierz Zimny, Stanisław Ożóg, kulomiot Władysław Komar. 5 sierpnia 1960 roku Stadion Leśny pojawił się na kolumnach gazet i w radiowym eterze na całym niemal świecie. Tego dnia Józef Szmidt ustanowił w Olsztynie rekord świata w trój-skoku - 17,03 m.
Na Stadionie Leśnym odbywały się wielokrotnie lekkoatletyczne mistrzostwa, zawody międzynarodowe, tu w 1961 roku zakończył się jeden z etapów Wyścigu Pokoju. Stadion służył też jako wielka scena i widownia podczas licznych imprez masowych i estradowych. Organizowano tu pokazy sprawnościowe, występowały zespoły pieśni i tańca "Mazowsze" oraz "Śląsk", grupy młodzieżowe, m.in. Czerwone gitary i Trubadurzy. Największego i zarazem najcięższego kalibru koncert dał słynny, liczący kilkaset osób Zespół Pieśni i Tańca Armii Radzieckiej. Na płycie boiska wybudowano wtedy ogromną estradę, nawieziono tony sprzętu i urządzeń pomocniczych. Świadkowie tego wydarzenia opowiadali później, że artyści, schodząc po występie z estrady, wpadali po kostki do wody. Była to woda podskórna, wskazująca, iż naruszony został system drenażu. Potem okazało się, że rosyjscy goście nie byli bezpośrednimi sprawcami zniszczenia podziemnych urządzeń, że wcześniej na czyjeś polecenie spuchniętą po zimie murawę stadionu wyrównywał niezwykle pracowicie drogowy wał. Nadeszły też lata technologicznych nowinek i zaczęto pokrywać bieżnię sztucznymi tworzywami. Stadion Leśny nie znalazł się niestety na liście obiektów, które miały być poddane temu zabiegowi i ulegał powolnej dewastacji. W 1987 roku powołano Społeczny Komitet Modernizacji Stadionu, dzięki któremu wymieniono do głębokości kilku metrów grunt w płycie boiska, w podłoże wbito 260 pali, na całej powierzchni położono geowłókninę oraz wykonano pół kilometrowy odcinek kolektora deszczowego. To zabezpieczyło obiekt tylko na jakiś czas. Dziś już wiadomo, że uratowanie Stadionu Leśnego i przywrócenie go, do co najmniej dawnej świetności przerasta finansowe możliwości współczesnych olsztynian. 

Poprawiony: piątek, 07 lipca 2017 07:22